Landsbergių partijos diriguojamas "žemdirbių" streikas supriešino žmones

Autorius: Gražina Šmigelskienė Šaltinis: https://www.facebook.com/grazi... 2019-12-03 21:38:00, skaitė 636, komentavo 3

Landsbergių partijos diriguojamas

Prasčiau organizuoti tokią akciją galėjo nebent savivaldybė.

Lietuvos ūkininkų sąjunga - kur kas rimtesnė organizacija. Jų interesus ginantys žmonės valdo Seimą. Finansinių ir žmogiškųjų išteklių geram komunikacijos specialistui pasisamdyti jie turėjo.

Protesto akcija "Lietuva, tavo kaimas miršta“, pasak BNS išplatinto Grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko žodžių, visoje Lietuvoje planavo į gatves sukviesti apie 2-3 tūkstančius vienetų žemės ūkio technikos. Lapkričio mėnesį laukuose buvo pastatyta apie 10 tūkstančių žalių kryžių - taip siekta atkreipti valdžios institucijų dėmesį į ūkininkų problemas, parodyti, kad ūkininkai susivieniję. Yra, pasak I. Jankausko, "užsidegimas dabar eiti iki galo, nes mes priremti prie sienos“.

Nors atsišaukimuose neakcentuojama, kokiais būdais, kas ir prie kokios sienos prirėmė ūkininkus, akcijos dalyviai neslepia, kad jų veiksmus išprovokavo Seimo ketinimai panaikinti lengvatą šildymui naudojamam "raudonajam“ gazoliui ir padvigubinti akcizą žemės ūkio technikai skirtam "žaliajam dyzelinui“. Nors lapkričio 26- ąją Seimas atmetė siūlymus naikinti šias lengvatas, ūkininkų tai nesustabdė. Regis, liko siūlymas jiems padidinti privalomąjį sveikatos draudimo mokestį nuo 13 iki 39 eurų.

Akcijos dalyviai deklaruoja siekiantys konkurencingų Europos Sąjungos išmokų. Peticijoje reikalaujama "sustabdyti šmeižiančios ir neteisingos infomacijos srautus visomis žiniasklaidos priemonėmis ir kitais būdais, nukreiptos prieš žemdirbius, dezinformuojant apie ūkininko darbą, jo svarbą. Ir reikalaujam reikiamos pagarbos darbui žmonių, kurie kiekvieną dieną patiekia maistą ant stalo“.

Gerbiu žmones, ginančius savo teises. Ir ūkininkus, ir streikuojančius mokytojus, ir gydytojus. Kaip sakydavo mano amžinatilsį Senelis, kelmas yra tas žmogus, kuris leidžia, kad jį apsisiotų.

Jeigu mūsų ūkininkams negana šiuo metu galiojančių 25 mokesčių lengvatų žemės ūkio veiklai – lai. Tegul nors plikai kerpa avis, nurėžia karvėms ragus, o jaučiams užmauna sijonus. Lai įrodinėja, mitinguoja, streikuoja, spaudžia Vyriausybę.
Aš nieko prieš akcijos dėlei porą valandų pastovėti kelyje, užblokuota John Deere 8 R serijos giganto, kurio kaina prasideda nuo 190.000 Eur plius PVM ir kurį perkant, pataikius "ant akcijos“, galima sutaupyti 35 k ("k” - tai iš kompiuterinių žaidimų atėjęs žodžio"tūkstantis” pakaitalas. Z kartos artojų slengu).

Ne kasdien pamatysi tokią prabangą: „džandyrai“ vagoja ne 10 ar 15 hektarų valdančių žemdirbių sklypelius, o 500 – 800 ha palivarkų laukus. Bet tuose laukuose kaimo nelikę nė ženklo. Esu važiavusi tokia Lietuva – dešimtys kilometrų dykrų be gyvos dvasios. Tik pavieniai ąžuolai ir stulpai be laidų, žymintys čia buvusius gyvenimus. Nereikia net važiuoti ten, kur derlingos žemės, - į Panevėžio ar Pasvalio rajonus. Paekskursuokite po Surdegio ar Kunigiškių apylinkes.

Ar tai ir yra tas mirštantis kaimas, dėl kurio išlikimo ir išsaugojimo aš turiu mokėti visus mokesčius, nes esu ne ūkininkė?

Kaimo Lietuvoje, deja, jau nebėra. Likusios tik kolūkinės gyvenvietės, kurių žmonės žemės ūkio veikla beveik nesiverčia. Jaunesni skuta žuvį "norgėse”, suka kėdėms varžtus vietiniuose fabrikėliuose arba egzistuoja iš pašalpų... O diedukai išmirę. Kas gyvas – to apsamanoję trobesiai aparti iš visų pusių. Atskirti nuo gyvenimo. Net nuo vienintelio draugo - paštininko, kuris bent galėjo nunešti mokesčius už elektrą. Bet paštininkai nūnai motorizuoti, iškviečiami per stotelę. Specialiu numeriu, po skambučio paspaudus nurodytą skaičių ir groteles. Ilgai palaukus, kad daugiau kainuotų.Tokia modernios Lietuvos valstybės politika. Net paštas iš strateginio objekto tapo pelno siekiančia įstaiga. Ir tai normalu.

O štai "mūsų maitintojams‘‘ ūkininkams reikia primokėti, kad jie neišnyktų. Nes vargšai mat skursta. Tačiau Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje atsivertusi anykštėnų ūkininkų - politikų deklaracijas matau : "valstiečių“ partijos narys, ūkininkas Raimondas Balsys 2017 metais gavo 374 tūkstančius 482 eurus pajamų, o mokesčių sumokėjo tik 3 tūkstančius 841 eurą, arba 1,03 procento.

Buvęs Anykščių savivaldybės administracijos direktorius, ūkininkas Vilius Juodelis, kaip ir dera socialdemokratui, uždirbtu pelnu su valstybe dalijosi dosniau. V. Juodelis pajamų gavo 94 tūkstančius 668 eurus, o biudžetui atseikėjo net 3 tūkstančius 127 eurus, arba 3,3 procento.

Labai sąžininga ir solidaru, sakyčiau. Paremkime dar šiuos vargetas, žemės ūkio fabrikų valdytojus, kas kuo gali. Juk nacionalinis ir ES biudžetai Lietuvos žemdirbiams paramos skiria tik už milijardą eurų.

Tik ar Lietuvos kaimui, šimtų hektarų nevaldantiems kaimo gyvenviečių žmonėms, gryčiukėse lindintiems diedukams ir bobutėms, bus lengviau gyventi, jei "maisto ant mano stalo tiekėjus“ valstybė vėl parems naujomis lengvatomis?

Manau, visiškai pagrįsta ūkininkų veiklai taikyti lengvatas. Leisti mažiau mokėti už kurą, dotuoti žemės ūkio techniką, supaprastinti sezoninių darbininkų įdarbinimo tvarką... Tačiau mokesčius nuo gautų pajamų jie turėtų mokėti lygiai tokius pačius, kaip ir visi kiti ūkio subjektai.

Kodėl aš dvarų valdytojams turiu skirti savo mokesčius? Kad jų vairuotojai (mokantys 15 proc. Gyventojų pajamų mokesčio tarifą), išlipę iš „džandyrų“ (apie 70 proc. jų kainos padengia ES), tipentų į polikliniką gauti tų pačių paslaugų, kaip ir per du etatus dirbanti bei mokesčius (be jokų lengvatų) mokanti valytoja?

Išgrauš. Geriau nuo šiol pirksiu lenkišką pieną ir lenkiškus pomidorus. Be to, ne tam, kad pasikalbėčiau, juos ir perku.

O dabar apie akcijos dalyvių reikalavimus juos gerbti. Reikalavimais žmonių pagarbos nepelnysi. Ypač jei reikalauji išskirtinių lengvatų, išskirtinių sąlygų. Tačiau pavydas ir pyktis, jeigu rėksi, kad skursti, bet sėdėsi 190k kainuojančio traktorius kabinoje, išaugs. Kaip juokavo internautai – ūkininkų akcija būtų buvusi dar paveikesnė ir labiau graudinanti, jeigu žemės ūkio technikos koloną būtų lydėję ūkininkų „bemsai“.