Tėvynė išpardavimui! Lenkai prekiavo vizomis, o lietuviai leidimais gyventi?

Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2024-06-08 00:00:00, skaitė 580, komentavo 2

Tėvynė išpardavimui! Lenkai prekiavo vizomis, o lietuviai leidimais gyventi?

Ar jums nekilo klausimas, kodėl nelegalūs migrantai iš Baltarusijos vis veržiasi pro Lenkijos sieną, o prie Lietuvos sienos - ramybė!? Gal tai yra todėl, kad Lietuvos valdžia juos aprūpina leidimais laikinai gyventi Lietuvoje, o lenkai nustojo jiems pardavinėti vizas?

Lenkų migracijos verslo pamokos.

Pernai rugsėjo mėn., prieš pat rinkimus į Lenkijos Seimą, kylo vizų skandalas. Europos Komisija ir Vokietija pareikalavo Lenkijos paaiškinimų dėl Šengeno vizų pardavimo Azijos ir Afrikos šalyse. Daugiau kaip ketvirtis milijono migrantų vizas gavo už kyšius. Lenkijoje buvusiam užsienio reikalų viceministrui Piotrui Wawrzykui buvo iškelta baudžiamoji korupcijos byla. Politikas atsistatydino tą pačią dieną, kai Lenkijos kovos su korupcija biuras atliko reidą Lenkijos užsienio reikalų ministerijoje. Taip pat buvo atleistas ministerijos teisinės tarnybos direktorius (1, 2)

Į Lenkijos konsulatus ir ambasadas Azijoje ir Afrikoje buvo siunčiami konkrečių žmonių sąrašai, o šie žmonės turėjo gauti vizas.  Ypač ydingas mechanizmas veikė Indijoje. Ten buvo siunčiami sąrašai žmonių, kurie turėjo būti Bolivudo filmavimo grupės nariais. Paaiškėdavo, kad jie neturi nieko bendra su kino industrija, kad filmo prodiuseris yra daržovių pardavėjas, kad aktorius negali papasakoti nė apie vieną savo vaidmenį filme.

Buvo pardavinėjamos ir daugkartinės Šengeno vizos, nes jomis leidžiama atvykti į Meksiką, o iš Meksikos į Jungtines Valstijas - tik vienas žingsnis. Štai kaip atrodė šis kontrabandos maršrutas.

Lenkijos žiniasklaida, nuo kurios tyrimų prasidėjo skandalas, pranešė, kad migrantai, norėdami apeiti vizų išdavimo procedūras, mokėjo iki 5 000 JAV dolerių. Bent kai kurias tos publikacijos detales patvirtino prokuratūra.

Po vizų skandalo migrantams liko vienas kelias: jėga brautis į Lenkiją. Tai jie ir daro.

Pastaruoju metu Lenkiją sukrėtė skandalas: pasieniečiai ėmė šaugyti virš galvų per sieną besibraunantiems ir į pasieniečius įvairius daiktus mėtantiems migrantams. 

8f9a52cc-d36c-4c08-a2a6-70d06c265254.jpg

Birželio 6 d. Lenkijos karo policija sulaikė tris karius, kurie paleido įspėjamuosius šūvius į nelegalius migrantus, bandžiusius prasiveržti per Lenkijos ir Baltarusijos sieną (3).

Dienraščio wPolytice redaktoriaus J.Karnowski nuomone, valdančioji koalicija "šovė Lenkijos sienų gynėjams į nugarą. Šią bylą gali užbaigti tik atsistatydinimas. Ministrų atsistatydinimo pareiškimai. Be jų nebus įmanoma atkurti elementaraus karių pasitikėjimo valstybe, o be to negalima veiksmingai ginti sienos" (4).

AVvXsEh6EKHnaxibTj_zslTBeTgvqoh1U5NlTKjLrrfoGYbBvBBuruo6435uwks0UJqON0TT7eZnq5r3IrUd3inS4xBU7DSFgC31yplpLF1Ye70E_WMI2-jp7uzd0fCmXAeCB7UPE8GuSQXvxGdtfyW5LPRmIrIY_awbdPFrphOUkgwUXRN88TOr51eCE__-Xfk

Lietuvos Valdantieji išmoko lenkų pamokas ir galimai prekiauja ne vizomis, o leidimais gyventi. 

Išsamią informaciją apie galimą migracijos verslą Lietuvoje ir atsakymą, kodėl nėra nelegalų apgultos Lietuvos sienos, aš radau Vaido Navicko interviu (5-6)

Buvęs premjerės Ingridos Šimonytės patarėjas finansistas Vaidas Navickas papasakojo apie "imigracijos situacija Lietuvoje, kaip iki jos buvo prieita, kokie yra šių sprendimų ideologiniai pamatai, personalijos ir kaip tai veikia Lietuvos nacionalinį saugumą, kas yra labai svarbu šiuo metu".

Vaido Navicko žodžiais, per 2023 metus išduota 79 tūkstančiai leidimų laikinai gyventi pagal žemos kvalifikacijos sąrašą ir tik 2000 pagal aukštos kvalifikacijos sąrašą. Statybų magnatas D.Dargis 2019 m. pasakė, kad "užsieniečių atvykimas padėjo suvaldyti algų kilimą". 

Navickas pažymėjo, kad šis procesas prasidėjo dar prie Skvernelio vyriausybės, o dabar sukasi vis didesniu greičiu. Šis naratyvas nuo 2018 metų atėjo iš pagrindinių verslo lobizmo konfederacijų.

2019 metais jau buvo 222 tūkstančiai užsieniečių Lietuvoje. Giedrius Surplys buvo Vidaus reikalų viceministras ir iškėlė tikslą sukurti geriausias legalios imigracijos sąlygas Vidurio Rytų Europos regione. Tam, kad tai pasiektų, jis dirbo su Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija, Lietuvos darbdavių konfederacija ir Investuotojų forumu.

2021 metų rugsėjo pabaigoje Šimonytės vyriausybė gavo 28 punktų sąrašą iš taip vadinamos verslo tarybos. Dar buvo įvestos taip vadinamos kvotos, kurios šiemet siekia 40 tūkstančių. Bet ši kvota yra tik formalumas. Kai kvotos „išnaudojamos“, tada reikia savaitę skelbti darbo pasiūlymą Lietuvoje ir tik tada gali samdyti iš trečiųjų šalių. Išdalinta 79 tūkstančiai leidimų laikinai gyventi žemos kvalifikacijos darbuotojams, kai kvota buvo tik 40 tūkstančių.

Iš 28 punktų 20 buvo priimti. Tačiau kai kurie punktai nebuvo priimti. Buvo siūloma, kad talentai, virėjai, mūrininkai ir vairuotojai galėtų iš karto atsivežti savo šeimas. Tai reiškia, kad jei gyveni Vietname, Bangladeše ar Zimbabvėje, kur galbūt nėra gera sveikatos sistema, tu atvyksi dirbti Lietuvoje kaip virėjas, o tavo žmoną mes gydysime nuo vėžio. Tokius punktus pavyko išvengti.

Darbo grupės pagrindinė idėja buvo perėjimas nuo vizų prie laikinųjų leidimų gyventi.

Tai vykdo įmonė VFS Global 31 užsienio šalyje. Dokumentai įteikiami žmogui, kuris tada jau gali keliauti į Lietuvą ir čia dirbti.

VSD tikrina 1 procentą prašymų per penkias darbo dienas. Jei VSD nusprendžia neišduoti leidimo laikinai gyventi, jie turi būti pasiruošę medžiagą teismui ir apsiginti.

"Įsivaizduokite, ką galima padaryti per 28 dienas, kai pernai išduota 83 tūkstančiai naujų leidimų, dar 70 tūkstančių buvo pakeista, iš viso 153 tūkstančiai leidimų laikinai gyventi", - pažymėjo Navickas ir pasakė: "Suprantu verslo interesą – jie nori pigios darbo jėgos. Bet kodėl valstybė turi interesą pereiti nuo vizų prie laikinųjų leidimų gyventi? Kur čia yra logika? Galimai, su laikinu leidimu gyventi, tu gali dirbti tik Lietuvoje, negali išvykti į kitą Europos šalį dirbti. Tai gali būti naudinga darbdaviams, nes jų darbuotojai nepabėgs į Vokietiją." (...) "Jeigu esi, kaip 1988 metų rugpjūtį į komunistų partiją įstojęs “Hanner” vadovas Avulis, tai tau čia juokiesi visą kelią iki banko. Jo būstai Vilniuje yra labai paklausūs. Migracijos metraščio duomenimis, 80% užsieniečių deklaruoja savo gyvenamąją vietą Lietuvoje, iš jų 61 tūkstantis registravęsi Vilniuje. Taigi bent dešimtadalis Vilniaus gyventojų yra užsieniečiai, o dar 45 tūkstančiai nėra deklaravę gyvenamosios vietos, bet tikėtina, kad dalis jų taip pat yra Vilniuje. Avuliui tai yra puikus verslas – pigi darbo jėga ir didelė paklausa jo būstams. 88% užsieniečių gyvenančių Lietuvoje yra iš buvusios Sovietų Sąjungos. Tai reiškia, kad Lietuva tampa rusų kalbos pasaulio dalimi. Mes siūlome rusakalbiams imigrantams paketą: mes visi kalbame rusiškai, turime rusakalbių mokyklų. Galbūt jie galėtų važiuoti į Vokietiją ar kitur ir daugiau uždirbti, bet ten turėtų mokytis vietinės kalbos, o jų vaikai negalėtų eiti į rusiškas mokyklas."

Vaidas Navickas cituoja buvusį kolegą Raimundą Kuodį: „Lietuvą žudo bukumas ir korupcija.“ ir sako:

"Lengviausias kelias galimai yra šis Velnio Malūnas, kurį užvedė mūsų vyriausybė. Kur nusėda tie žmonės, kadangi nėra Schengeno informacinės sistemos, mes turbūt ir nežinome. Jei vežamės kažką iš Šrilankos, bet jis toliau vyksta į kitą šalį, tai nežinome. Per metus atspausdinome 83 tūkstančius naujų leidimų laikinai gyventi. 2024 metais jų bus daugiau. Šis dalykas tik įsibėgėja".

Kas galėtų paneigti, kad šis laikinų leidimų gyventi Lietuvoje "Velnio malūnas" primala gerus pinigėlius Lietuvos valdantiesiems? 

Štai taip, galimai, išparduodama Tėvynė Lietuva!

Nuoroda:

1. https://ru.euronews.com/2023/09/21/poland-visa-scandal

2. https://www.prahapraha.cz/novosti/u-sosedej/skandal-v-polshe-v-strane-massovo-prodavali-vizy/

3.https://www.polskieradio.pl/397/7835/Artykul/3387755,польских-солдат-задержали-за-применение-оружия-на-границе-с-беларусью

4.https://wpolityce.pl/polityka/694394-rzad-tuska-strzelil-obroncom-polskich-granic-w-plecy 

5.https://tiesos.lt/interviu-su-vaidu-navicku-apie-imigracijos-politika-lietuvoje/

6.https://tiesos.lt/interviu-su-vaidu-navicku-apie-imigracijos-politika-paaiskeja-baisus-dalykai-ii-dalis/