S. Daubaraitė. Baltarusija – prieš lietuviško žodžio sklaidą

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: https://alkas.lt/2022/09/26/s-... 2022-09-26 20:32:00, skaitė 132, komentavo 6

S. Daubaraitė. Baltarusija – prieš lietuviško žodžio sklaidą

Jau šių metų balandį Baltarusijoje esančių lietuviškų mokyklų kolektyvuose jautėsi nerimas. Sklido kalbos, kad Baltarusija ruošiasi uždaryti lietuviškas mokyklas.

Mūsų valstybės švietimo institucijos tuo metu į tai nereagavo, gal tikėjo, kad, žodis netaps kūnu.

Bet štai atėjo rugsėjo pirmoji ir Pelesos vidurinė mokykla uždaryta. Kaip rašoma mokyklos metraštyje, Pelesoje lietuviška mokykla veikė nuo 1913 metų.

Keitėsi laikai, keitėsi valdžios, karai, negandos nutraukdavo ir lietuviško žodžio sklaidą, pakeisdavo vaikų mokymo formą. Po karo vietoje lietuviškos mokyklos buvo atidaryta rusiška.

Bet vietiniai žmonės nenuleido rankų – siuntė  delegacijas į Vilnių, Maskvą ir nuo 1957 m. gavo leidimą toje mokykloje turėti lietuvių kalbos pamokas.

Pelesoje pirmoji Baltarusijoje lietuvių pagrindinė mokykla buvo pastatyta ir atidaryta 1992 m. Mokykla, 3 mokytojų gyvenamieji namai su ūkiniais pastatais, katilinė, valymo įrenginiai – visa tai atlikta Lietuvos Respublikos lėšomis.

Įkurta 2,5 ha žemės sklype, kuris priklauso Pelesos lietuvių bendruomenei „Gimtinė“.

Baltarusijos opozicijos atstovė, „Mūsų namai“ vadovė O. Karač | S. Daubaraitės nuotr.

Baltarusijos opozicijos atstovė, „Mūsų namai“ vadovė O. Karač | S. Daubaraitės nuotr.

Mokykla augo, plėtėsi ir 1999 m. jai buvo suteiktas vidurinės mokyklos statusas, veikė ikimokyklinio ugdymo grupė.

Ugdymas mokykloje vyko lietuvių kalba pagal Baltarusijos Respublikos tautinėms mažumoms parengtus mokymo planus ir programas.

Mokykla buvo išlaikoma Lietuvos valstybės.

Ji išleido ne vieną dešimtį abiturientų laidų, jau nekalbant apie tai, jog mokykla buvo kultūros židinys, kur kartu su bendruomene rengtos šventės, puoselėjami papročiai…

Mokykla šiemet ruošėsi švęsti savo gražią 30-ies metų sukaktį…

Š. m. rugpjūčio 12 d. LR užsienio reikalų ministerija išsiuntė oficialią notą Baltarusijos ambasadai Lietuvoje, kurioje išreikštas protestas dėl Baltarusijos  institucijų veiksmų uždarant Pelesos mokyklą, taip pat naikinant galimybę mokytis gimtąja kalba ir kitose mokyklose.

Baltarusija – prieš lietuviško žodžio sklaidą | S. Daubaraitės nuotr.

Baltarusija – prieš lietuviško žodžio sklaidą | S. Daubaraitės nuotr.

Išblaškyti ir Rimdžiūnų mokyklos mokiniai ir mokytojai. Pelesos vaikų darželyje – vidurinėje mokykloje lietuvių mokomąja kalba mokėsi 127 mokiniai, dirbo 23 mokytojai, iš jų 11 – Lietuvos piliečių.

Tuo tarpu Rimdžiūnų lopšelis – darželis – vidurinė mokykla turėjo 82 mokinius ir 18 mokytojų kolektyvą. Rimdžiūnų mokykla yra valstybinė Baltarusijos mokykla, ji pastatyta 1996 metais Lietuvos lėšomis.

Pagal naujus Baltarusijos Švietimo ministerijos įstatymus nuo rugsėjo 1-osios Baltarusijoje privaloma mokytis tik rusų ir baltarusių kalbomis..

Pirmadienį Vilniuje, į Rotušės aikštę rinkosi protestuotojai dėl šių Baltarusijos veiksmų. Rinkosi Baltarusijos, lenkų   bendruomenių atstovai.

Dalyvavo ne vienas LR Seimo narys, taip pat Lenkijos Respublikos Senato narys M. Kaminskis. Kalbėjusieji smerkė  tokį A. Lukašenkos žingsnį.

LR Seimo narys E. Zingeris pabrėžė, kad A.Lukašenkos režimas, vykdydamas  V. Putino užmojus, vis labiau klimpsta į politinę aklavietę ir tiesiogiai prisideda prie ukrainiečių žudymo. Iš Baltarusijos leidžiamos raketos.

O uždrausdamas tautinių mokyklų egzistavimą pažeidžia dvišalius Lietuvos ir Baltarusijos susitarimus bei 1992 metų politiškai įpareigojančią Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Deklaraciją „Dėl asmenų, priklausančių nacionalinėms, etninėms, religinėms ir kalbinėms mažumoms, teisių“ ir iš jos kylančius tarptautinius įsipareigojimus dėl tautinių mažumų teisių užtikrinimo, tarp jų – ir teisę mokytis gimtąja kalba susitarimus.

LR Seimo narė R. Tamašūnienė sakė, jog kalba ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vardu.

Ji priminė, jog Baltarusijoje jau anksčiau buvo naikinami lenkų kultūros centrai, jų vadovai areštuojami, arba laikomi namų arešte.

Daug žmonių yra išvejami iš šalies. O dabar uždarytos keturios lenkų kalba dėstomos mokyklos. Yra griaunamas tautinių bendrijų kultūrinis ir materialus paveldas.

Baltarusijoje yra sunaikintos ne vienos lenkų kapinės. Tas A. Lukašenkos sukurtas košmaras turės baigtis, sakė ji ir kvietė visus neprarasti vilties.

LR Seimo nario V. Juozapaičio žodžiais tariant, (A. Lukašenka) tas apsišaukėlis prezidentas peržengė visas padorumo ribas. Už keliasdešimties kilometrų istorinėse Lietuvos žemėse gviešiasi į vaikus.

Tai degradacijos požymis. Jis prievartos būdu įgyvendina „Russkij mir“ sampratą, kuri yra svetima kitiems žmonėms. Dabartinis „Russkij mir“ naikina Ukrainą, naikina visą pasaulį. Tai mirties ideologija.

Baltarusijos opozicijos atstovė, „Mūsų namai“ vadovė O. Karač dėkojo Lietuvai už Vilniuje esančią ir baltarusių kalba dėstomą P. Skorinos gimnaziją, ir kaip priešingybę minėjo A. Lukašenkos sunaikintas tautinių bendrijų mokyklas.

Ji sakė, kad Baltarusijos mokyklų vadovėliai skleidžia melą, istorijos vadovėliuse tebėra stalinai, dzeržinskiai. Ir vadovėliuose vis dar rašoma apie kurtą ir kuriamą, „šviesią“ ateitį.

A. Lukašenka yra sakęs – „savo mylimosios niekam neatiduos“ t.y. Baltarusijos, bet jis seniai jau galabija ją įvairiausiais būdais.

Šiemet apie 18 tūkstančių mažamečių vaikų buvo muštruojami kariniuose daliniuose. Tai primena Afganistaną, kai kurias Afrikos šalis, kur grobiami vaikai ir verčiami žudikais.

Jei XX a. pabaigoje Baltarusijoje buvo 58 proc. baltarusių kalba dėstomų mokyklų, tai dabar liko 2 proc. Faktai rodo jo tikrąją „meilę“ savai ir kitoms tautoms.

Baltarusijoje etninėse žemėse gyvenantys žmonės prijaučia demokratinėms šalims, kurios smerkia putinišką A. Lukašenkos režimą.

Tautinių mokyklų uždarymas – diktatoriaus kerštas, noras tokiu būdu pažeminti Baltarusijoje gyvenančius žmones. O to keršto tikslas – vaikai.

Kalbėjusieji sakė, jog apie tai turi žinoti pasaulis. Ir patikino, kad bus kreipiamasi į ES institucijas. Ir manoma, jog tai tik bylos pradžia.