Habsburgų žandikaulis ir karališkojo giminingumo Europoje kaina

Autorius: Anonimusas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2022-09-10 21:26:00, skaitė 384, komentavo 8

Habsburgų žandikaulis ir karališkojo giminingumo Europoje kaina

Sužinokite apie Habsburgų žandikaulį ir pražūtingą dešimtmečius trukusio nežaboto kraujomaišos tarp galingiausių Europos karališkųjų šeimų kainą

Nors santuokos tarp biologinių giminaičių buvo įprastos Europos valdovų rūmuose iki pat praėjusio amžiaus (karalienė Elžbieta II ištekėjo už savo pusbrolio iš trečios eilės), Ispanijos Habsburgai tai darė itin pavojingai. Iš tikrųjų devynios iš 11 santuokų, sudarytų tarp jų per 184 metus, kai jie valdė Ispaniją nuo 1516 iki 1700 m., buvo incestinės.

Šiuolaikiniai tyrėjai plačiai teigia, kad Ispanijos Habsburgai ištisas kartas giminiavosi tarpusavyje, dėl to atsirado liūdnai pagarsėjęs "Habsburgų žandikaulio" deformacija, kuri galiausiai lėmė jų žlugimą. Dėl incesto šeimos genetinė linija palaipsniui blogėjo, kol Karolis II, paskutinis vyriškos lyties įpėdinis, fiziškai nebegalėjo susilaukti vaikų, todėl Habsburgų valdymas baigėsi.

Kas yra Habsburgų žandikaulis?


This portrait of Charles II of Spain clearly depicts his Habsburg jaw

Tačiau, nors giminė buvo vientisa, dėl tokio giminingo kryžminimo ši karališkoji šeima pasižymėjo keletu ypatingų fizinių bruožų, ypač vadinamuoju Habsburgų žandikauliu arba Habsburgų smakru. Habsburgų žandikaulis yra ryškiausias šeimos inbrydingo rodiklis, kurį gydytojai vadina apatinio žandikaulio prognatizmu. Šiai būklei būdingas apatinio žandikaulio išsikišimas tiek, kad jis yra gerokai didesnis už viršutinį žandikaulį ir sukuria nepakankamą sąkandį, kuris kartais būna toks stiprus, kad gali trukdyti kalbai ir trukdyti visiškai uždaryti burną.

Kai pirmasis Ispanijos Habsburgų valdovas Karolis V 1516 m. atvyko į Ispaniją, dėl Habsburgų žandikaulio jis negalėjo visiškai uždaryti burnos. Tai, kaip pranešama, privertė vieną įžūlų valstietį sušukti jam: "Jūsų didenybe, užčiaupkite burną! Šios šalies musės yra labai įžūlios".

Habsburgų rūmai

Nors oficialiai jų valdymas Ispanijoje prasidėjo 1516 m., tačiau iš Vokietijos ir Austrijos kilę Habsburgai įvairius Europos regionus kontroliavo jau nuo XIII a. Jų valdymas Ispanijoje prasidėjo, kai 1496 m. Habsburgų valdovas Pilypas I Burgundijos (įskaitant dabartinio Liuksemburgo, Belgijos, Prancūzijos ir Nyderlandų teritorijas) valdovas Pilypas I susituokė su Joana Kastilijos, dabartinės didžiosios Ispanijos dalies sosto paveldėtoja.

Po dešimtmetį trukusių politinių ginčų ir susirėmimų su konkurentais dėl valdžios Ispanijoje Pilypas I užėmė Kastilijos sostą 1506 m., praėjus šešeriems metams po to, kai susilaukė Karolio V, kuris pats užėmė Ispanijos sostą 1516 m.

Tačiau, kaip ir šie Ispanijos Habsburgai patys buvo gavę karūną per vedybas, taip ir jie žinojo, kad ji lengvai pereis iš jų rankų tokiu pat būdu. Būdami pasiryžę išlaikyti Ispanijos monarchiją šeimoje, jie ėmė ieškoti karališkųjų sutuoktinių tik savo giminėje.

Inbrydingo iš kartos į kartą kaina

Be to, kad sostas liko Habsburgų rankose, šis giminingas giminiavimas turėjo ir nenumatytų pasekmių, kurios galiausiai lėmė dinastijos žlugimą. Iš kartos į kartą buvo perduodama ne tik karūna, bet ir daugybė genų, dėl kurių atsirado apsigimimų.

Be to, kad incestinės santuokos yra socialinis ir kultūrinis tabu, jos žalingos ir tuo, kad dėl jų dažniau įvyksta persileidimai, gimsta negyvagimiai ir miršta naujagimiai (tik pusė Habsburgų vaikų išgyveno iki 10 metų, palyginti su 80 proc. kitų to paties laikotarpio Ispanijos šeimų vaikų išgyvenamumo rodikliu).

Santuokos tarp artimų šeimos narių taip pat padidina tikimybę, kad kenksmingi recesyviniai genai, kurie paprastai išnyksta dėl sveikų dominuojančių genų, gautų iš nesusijusių tėvų, ir toliau bus perduodami (Jungtinės Karalystės karalienė Viktorija nesąmoningai išplatino recesyvinę hemofiliją visame žemyne dėl nuolatinių Europos karališkųjų šeimų santuokų). Labiausiai žinomas Habsburgų giminės bruožas buvo Habsburgų žandikaulis.

Habsburgų žandikaulio paveikti karališkieji asmenys

Marijos Antuanetės Habsburgaitės žandikaulis nebuvo toks ryškus kaip kai kurių kitų karališkųjų asmenų, tačiau ji turėjo atsikišusią apatinę lūpą

Vienam iš garsiausių Habsburgų (tačiau ne iš Ispanijos Habsburgų) taip pat nepavyko visiškai išvengti šeimos bruožų: Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė (Marie Antoinette of France), nors ir garsėjo gera išvaizda, turėjo "atsikišusią apatinę lūpą", dėl kurios atrodė, kad ji nuolat susiraukusi. Tačiau Marijai Antuanetei buvo lengviau, palyginti su paskutiniuoju Ispanijos Habsburgų valdovu, kuris į sostą atsisėdo 1665 m. 

Linijos pabaiga

Ispanijos Karolis II, pramintas El Hechizado ("užkeiktasis"), turėjo tokį apatinį žandikaulį, kad sunkiai galėjo valgyti ir kalbėti. Be Habsburgo žandikaulio, karalius buvo žemo ūgio, silpnas, impotentiškas, protiškai neįgalus, turėjo daugybę žarnyno problemų ir iki ketverių metų net nekalbėjo. Vienas prancūzų ambasadorius, pasiųstas apžiūrėti būsimos santuokos, atrašė, kad "katalikų karalius yra toks negražus, kad kelia baimę, ir atrodo ligotas".

Ispanijos Pilypas IV, kuris Habsburgų žandikaulį kartu su karūna perdavė savo sūnui Karoliui II

Karolio II tėvas Pilypas IV buvo vedęs savo sesers dukterį, o tai buvo pavojingai artimas ryšys, dėl kurio jis buvo ir Karolio tėvas, ir dėdė. Dėl šimtmečius trukusių giminystės santuokų, atvedusių iki galutinio įpėdinio gimimo, šiuolaikiniai mokslininkai nustatė, kad inbrydingo koeficientas (tikimybė, kad kas nors turės du vienodus genus dėl tėvų giminystės lygio) buvo beveik toks pat didelis kaip ir incestinių santykių metu gimusio vaiko.

Karolis II, Habsburgų žandikaulis ir visa kita, nesugebėjo susilaukti savo vaikų; mokslininkai spėja, kad jis taip pat galėjo būti nevaisingas. Galiausiai jo kūnas pasidavė ir jis mirė 1700 m., būdamas vos 38-erių - tai buvo dviejų šimtmečių žalingų savybių, perduotų vienam kūnui, sankaupa. 

Jie manė, kad išlaikydami valdžią šeimoje bus stiprūs, bet galiausiai tapo silpni. Habsburgai prarado Ispanijos sostą dėl to paties proceso, kuris, kaip jie tikėjosi, jį išsaugos.

Šiuolaikiniai tyrimai apie Habsburgus

Nors ir giminystė, ir Habsburgų žandikaulis visada buvo siejami su Habsburgų gimine, niekada nebuvo atliktas mokslinis tyrimas, kuris įtikinamai susietų incestą su liūdnai pagarsėjusiu šeimos veido bruožu. Tačiau 2019 m. gruodžio mėn. mokslininkai paskelbė pirmąjį darbą, kuriame įrodė, kad incestas iš tiesų lėmė šią liūdnai pagarsėjusią deformaciją. Pasak pagrindinio tyrėjo, Santjago de Kompostelos universiteto profesoriaus Romano Vilaso:

"Habsburgų dinastija buvo viena įtakingiausių Europoje, tačiau pagarsėjo giminingu kryžminimu, kuris galiausiai ją sužlugdė. Mes pirmą kartą parodėme, kad tarp inbrydingo ir Habsburgų žandikaulio išvaizdos yra aiškus teigiamas ryšys."

Vilas ir kompanija nustatė, kad veido chirurgai ištyrė dešimtis Habsburgų portretų ir įvertino jų žandikaulio deformacijos laipsnį, o tada išanalizavo genealoginį medį ir jo genetiką, siekdami išsiaiškinti, ar tam tikrų šeimos narių giminystės ir (arba) kryžminimo laipsnis lėmė didesnį tų žmonių žandikaulio deformacijos laipsnį. Tyrėjai nustatė, kad būtent tai ir buvo nustatyta (nenuostabu, kad Karolis II buvo išskirtas kaip turintis vieną didžiausių deformacijų ir giminystės ryšių). Ir tuo išvados gali nesibaigti. Be Habsburgų žandikaulio, mokslininkai gali turėti dar daug ką ištirti, susijusio su šia šeima ir jos neįprasta genetine sudėtimi.

"Habsburgų dinastija mokslininkams pasitarnauja kaip savotiška žmonių laboratorija", - sakė Vilas, - "nes inbrydingo diapazonas yra labai didelis".