Paviešinta, kad Turkijos prezidentas davė leidimą numušti Rusijos naikintuvą

Autorius: Anonimusas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2019-12-05 14:51:00, skaitė 213, komentavo 3

Paviešinta, kad Turkijos prezidentas davė leidimą numušti Rusijos naikintuvą

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas asmeniškai davė leidimą numušti Rusijos naikintuvą 2015 metais, kai šis įskrido į šalies oro erdvę. Tai rodo Turkijos kariuomenės dokumentai, su kuriais susipažino „Nordic Monitor“.

NATO sąjungininkų pasitarime dėl Rusijos „Sukhoi Su-24M“ naikintuvo numušimo, Turkijos generalinio štabo teisinis patarėjas mjr. Erkanas Aginas turėjo užrašus, kurie rodo R. T. Erdogano pagrindinį vaidmenį incidente.

Anot šių užrašų, Turkijos prezidentas dar 2014 metais paskelbė, kad „kiekvienas karinis elementas, artėjantis prie Turkijos iš Sirijos sienos pusės, pavojingas ir keliantis grėsmę saugumui, bus įvertintas kaip karinė grėsmė ir laikomas kariniu taikiniu“, rašo „Nordic Monitor“.

2015 m. lapkričio 24 dieną Turkijos F-16 naikintuvas raketa oras-oras numušė Rusijos naikintuvą kalnuotoje teritorijoje netoli Turkijos Hatajaus ir Latakijos provincijų ribos. Dokumentuose rašoma, jog Turkijos oro gynybos radarai tą dieną užfiksavo 2 Rusijos naikintuvus, priartėjusius prie Turkijos–Rusijos sienos. Jie tęsė savo operaciją, nepaisydami pakartotinių perspėjimų.

Rusijoje pagerbiami numušto naikintuvo pilotai
Rusijoje pagerbiami numušto naikintuvo pilotai / AP nuotr.

Savo pristatyme NATO sąjungininkams, mjr. E. Aginas sakė, kad abu naikintuvai į Turkijos oro erdvę įskrido apie 2,1 km gilyn ir čia išbuvo 17 sekundžių. Tada juos 10 kartų per 5 minučių laikotarpį perspėjo Turkijos oro kontrolė, naudodamasi „kritinės komunikacijos“ kanalais. Nebuvo sulaukta jokio atsako, todėl prie rusų lėktuvų priartėjo Turkijos naikintuvai. Vienas „Su-24M“ paliko Turkijos oro erdvę, o kitas ne, rašo „Nordic Monitor“.

 

Mjr. E. Aginas taip pat sakė, kad Turkija kelis kartus perspėjo Rusijos pareigūnus apie savo elgesio taisykles ir kokių imtųsi priemonių. 2015 m. Rusijos delegacija buvo perspėta nepriartėti per mažiau kaip 8 km prie Turkijos sienos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tai pavadino „dūriu į nugarą“, tačiau Turkija laikėsi pozicijos, jog rusų orlaivis pažeidė šalies oro erdvę. Naikintuvai į Turkijos oro erdvę įskrido iš Sirijos, kur Rusija 2015 metais pradėjo vykdyti karinę kampaniją Sirijoje, palaikydama šios šalies režimo lyderį Basharą Al-Assadą.

Rusijoje pagerbiami numušto naikintuvo pilotai
Rusijoje pagerbiami numušto naikintuvo pilotai / AP nuotr.

Tai sukėlė diplomatinį skandalą, tačiau vėliau Rusijos ir Turkijos santykius šalių lyderiai ėmė keisti. Tada Turkijos valdančioji partija ėmė neigti, kad Vyriausybė davė sprendimą numušti naikintuvą, o pilotai esą taip pasielgė priėmę sprendimą patys.

Pilotai numušę naikintuvą buvo suimti po nesėkmingo perversmo Turkijoje 2016 m. liepos 15-ąją, rašo „Nordic Monitor“. Suimtas ir įkalintas buvo ir mjr. E. Aginas, jis vėliau paleistas į laisvę, kur laukė teismo, tačiau kariuomenėje nebetarnauja, pažymi „The Moscow Times“.