JAV apkarpius finansavimą NATO aljansui, naštą prisiims Vokietija

Autorius: Anonimusas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2019-11-30 11:10:00, skaitė 86, komentavo 1

JAV apkarpius finansavimą NATO aljansui, naštą prisiims Vokietija

Spaudžiamos JAV prezidento Donaldo Trumpo, NATO šalys ateityje į milijardinį Aljanso biudžetą mokės daugiau. „Visos sąjungininkės susitarė dėl naujos išlaidų pasidalijimo formulės“, - ketvirtadienį sakė NATO atstovas. Anot jo, daugumos europiečių sąjungininkių ir Kanados įmokos augs, o JAV – mažės.

Diplomatų duomenimis, atitinkamas susitarimas pasiektas šią savaitę. Tai parodo sąjungininkių įsipareigojimą Aljansui, taip pat įsipareigojimą sąžiningiau dalytis našta, pabrėžė NATO atstovas.

Susitarimas pasiektas likus kelioms dienoms iki kitą savaitę Londone vyksiančio NATO viršūnių susitikimo, kuriame dalyvaus ir D. Trumpas. Jis visų pirma reguliariai kritikuoja Vokietijos vyriausybę dėl per mažų gynybai skiriamų lėšų ir kaltina ekonomiškai stiprią Vokietiją ginantis JAV sąskaita.

NATO biudžetas šiais metais, Aljanso duomenimis, siekia 2,37 mlrd. eurų.

LRT RADIJO kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) doc. Kęstutis Girnius teigia, jog JAV finansavimo apkarpymas nėra didelis, sudaro nedidelę 700 mlrd. JAV dolerių siekiančių šalies gynybos išlaidų dalį.

 

„Tai simbolinis dalykas, kad prezidentas Trumpas galėtų pasakyti, kad reikalavau ir Europa pagaliau susigaudė. Kad mano sprendimas neva sutaupė Amerikai lėšų“, – teigia politologas.

Didžiausią finansavimo kompensavimo dalį veikiausiai prisiims Vokietija.

„Vokietija tada truputį mažiau nei Amerika mokėtų, bet gerokai daugiau nei anksčiau. Bet tai nepakeičia esminio klausimo – ponia Merkel jau kokius metus pasislėpusi iš viešumos staiga vėl prabilo po Macrono pastabų ir pakartojo, kad Vokietija ketina pasiekti tuos 2 proc. (BVP gynybai) iki 4 deš. pradžios. Kitaip tariant, nors Vokietija prisidės prie (NATO) būstinės išlaikymo, pagrindinis skundas, kad neskyrė pakankamai lėšų gynybai liks“, – teigia K. Girnius.